Aktualności > Artykuły> Jak liczyć powierzchnię użytkową w programie MdM?
Projekty domów jednorodzinnych Mieszkanie dla Młodych - Archdom

Jak liczyć powierzchnię użytkową w programie MdM?

Zgodnie z ustawą z dnia 27.09.2013r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi jednym z limitów jest wielkość powierzchni użytkowej nabywanego domu jednorodzinnego. Za dom jednorodzinny, biorąc pod uwagę warunki ustawy należy uznać budynek wolnostojący, w zabudowie bliźniaczej, szeregowej, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość, w którym dopuszcza się wydzielenie nie więcej niż  dwóch lokali mieszkalnych albo jednego lokalu mieszkalnego i do 30% powierzchni lokalu użytkowego, z tym że dla potrzeb programu MdM w domu tym powinien znajdować się tylko lokal mieszkalny.
Do powierzchni lokalu mieszkalnego mającego wpływ na jego powierzchnię użytkową zalicza się m.in. powierzchnię: pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek i innych służących mieszkalnym potrzebom.
Do powierzchni użytkowej nie zalicza się powierzchni: balkonów, tarasów, loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic, składów opałów, kotłowni oraz garażu.
Powierzchnię ww. pomieszczeń oblicza się w świetle wyprawionych ścian. Pomieszczenia o wysokości powyżej 2,2 oblicza się w całości , od 1,4 m do 2,2 m - w 50% a o wysokości mniejszej niż 1,4 m pomija się całkowicie. Obliczenia powierzchni należy dokonywać z godnie z PN-ISO 9836:1997 " Właściwości użytkowe w budownictwie. Określenie i obliczanie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych". Możliwe jest także zastosowanie nieobowiązującej już normy PN-70/B-02365  - co zależy od umawiających się stron. Ustawodawca nie wskazując w ustawie wg. jakiej normy należy obliczać powierzchnię użytkową daje dowolność umożliwiającą zastosowanie normy korzystniejszej dla potencjalnego beneficjenta programu.
Limity powierzchni dla domu jednorodzinnego zostały określone na poziomie 100 m2 dla osób samotnych, małżeństw i rodzin z jednym lub dwójką dzieci oraz na poziomie 110 m2 dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci.
Warunki programu Mieszkanie dla Młodych  znajdują się na stronie http://www.rodzina.gov.pl/mieszkanie/program-mieszkanie-dla-mlodych
Projekty z oferty naszej pracowni spełniające warunki programu " Mieszkanie dla Młodych" można znaleźć tutaj.
data publikacji: 28.12.2013
 
© Copyright 2009  ARCH-DOM  Wszelkie prawa zastrzeżone

Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Standardowe ustawienia przeglądarki internetowej zezwalają na zapisywanie ich na urządzeniu końcowym Użytkownika.
Kontynuowanie przeglądania serwisu bez zmiany ustawień traktujemy jako zgodę na użycie plików cookies
Dowiedz się więcej na temat polityki prywatności

ARCH-DOM podejmuje wszelkie starania w celu zapewnienia dokładności informacji prezentowanych na stronie ARCH-DOM w chwili ich umieszczania. Niemniej istnieje możliwość wystąpienia nieumyślnych bądź przypadkowych błędów. ARCH-DOM zastrzega sobie prawo dokonywania zmian i poprawek w dowolnym czasie bez konieczności zawiadamiania o nich. ARCH-DOM nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek nieścisłości ani zaniedbania
zawarte na stronie internetowej, a wszelkie decyzje podejmowane w oparciu o informacje i opinie zawarte na stronie internetowej ARCH-DOM stanowią wyłączną odpowiedzialność osób odwiedzających stronę ARCH-DOM.